Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje WNP i b.ZSRR - tym zajmujemy się na tym blogu, szczególnie jeśli dotyczy też Polski.

Informacje różne

piątek, 03 lipca 2009

Bohater Drugiego Planu

Pamiętacie Bohatera Drugiego Planu? Jeszcze w erze przed youtubem (wiem, że trudno uwierzyć, ale były kiedyś takie czasy) przesyłaliśmy sobie jako jeden z pierwszych filmików wirusowych, na jego punkcie oszalał cały internetowy świat:

Drwiliśmy (my, internauci) z Bohatera Drugiego Planu do bólu przepony, że taki umorusany i że pijany w sztok. "Rusek" - słowem. Jakby skwitowały bobery: "niach, niach,  niach".

Okazuje się, że niekoniecznie pijany, za to na pewno niepełnosprawny. Wiemy to, bo ekipa z kamerą wróciła po latach w to samo miejsce i zrobiła znakomity reportaż (gratulacje za taki follow-up tej historii dla rosyjskich dziennikarzy):

Głupio wyszło, no nie?

 

Filmik znaleziony na Wykopie

14:20, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 08 czerwca 2009

''Nowaya Gazeta''

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" otrzymała w Helsinkach nagrodę Free Media Pioneer Award przyznawaną corocznie przez Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI).

Dyrektor IPI David Dadge, który wręczał nagrodę powiedział, że "Nowaja Gazieta", w której od 2000 zabito czterech dziennikarzy, w tym Annę Politkowską, symbolizuje "wolność prasy i prawo dziennikarzy do wykonywania swojego zawodu bez ingerencji władz politycznych lub innych czynników".

Po odebraniu nagrody redaktor naczelny dziennika Dmitrij Muratow zadedykował ją czworgu zabitych dziennikarzy.

Poprosił o upamiętnienie ich minutą ciszy przez 250 uczestników 58. zgromadzenia generalnego IPI, które rozpoczęło się w niedzielę.

Muratow oświadczył, że rosyjscy przywódcy i elity nadal przywiązani są do epoki stalinowskiej. "Chcą rządzić jak robił to (Józef) Stalin i żyć jak (oligarcha Roman) Abramowicz - powiedział. - Zadaniem naszego dziennika jest nadzorowanie tego rządu, kontrolowanie go dla dobra ludzi".

Anna Politkowska pisała m.in. o wojnie w Czeczenii i łamaniu tam praw człowieka. Została zamordowana 7 października 2006 roku w Moskwie

źródło: Wirtualne Media

07:17, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (5) »
środa, 06 maja 2009

Rzadko tu ostatnio zaglądam, brakuje mi trochę czasu. Żałuję, ale kiedyś się poprawię. Tytułem wyjaśnienia - pracuję nad tym czymś poniżej i to dlatego

12:54, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (2) »
środa, 22 kwietnia 2009

Porsche Cayenne

Ile Porsche Cayenne jeździ po Moskwie? Nie wiem dokładnie, ale biorąc pod uwagę zamiłowanie bogatych Rosjan do samochodów, którymi można zamanifestować stan konta, oraz liczbę osób mogących sobie nataki zbytek pozwolić - jest ich sporo.

Może lepiej zapytać:

ile czarnych Porsche Cayenne może znaleźć się na jednym moskiewskim skrzyżowaniu jednocześnie?

albo jeszcze bardziej:

ile czarnych Porsche Cayenne o niemal identycznych numerach rejestracyjnych może się znaleźć na jednym moskiewskim skrzyżowaniu jednocześnie?

Odpowiedź na poniższym filmiku:

Wyjaśnienie:

Moskiewscy milicjanci chcieli zatrzymać przestępców, którzy napadli na inkasentów (jednego zastrzelili, drugiego ranili), patrol otrzymał informację, że bandyci jadą po Prospekcie Lenina czarnym Porsche Cayenne o numerze rejestracyjnym z cyframi 177. Jak widać czarnych Porsche Cayenne o tablicach rejestracyjnych z cyframi 177 było w pobliżu więcej...

18:26, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (5) »
wtorek, 17 lutego 2009

Wiktor Juszczenko

Informacyjnie, będzie debata o Ukrainie:

Termin: czwartek, 19 lutego 2009 roku, godzina 18.00

Miejsce: Warszawa, kawiarnia "Tarabuk", ul. Browarna 6

Intro:

Ten rok będzie przebiegał na Ukrainie pod znakiem wyborów prezydenckich, zaplanowanych na styczeń 2010. Wielu ekspertów ocenia, że tylko wybory prezydenckie mogą zakończyć kryzys polityczny. Między trzema głównymi kandydatami będzie toczyć się zaciekła walka.

Wiktor Juszczenko ma niewielkie szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Czy zrezygnuje z ubiegania się reelekcję? Jeśli tak, kogo poprze? Jeśli nie, jego przeciwnikiem numer 1 będzie Julia Tymoszenko, obecna premier, populistyczna "księżniczka" ukraińskich majdanów. O fotel prezydenta zapewne powalczy Wiktor Janukowycz, okrzyknięty prorosyjskim wrogiem Zachodu podczas "pomarańczowej rewolucji".

Który z tych trzech polityków zasiądzie w fotelu głowy państwa? A może do tego grona dołączy ktoś czwarty? Jak kryzys gospodarczy wpłynie na kampanię wyborczą? Czy słowo "kryzys" przestanie wreszcie być synonimem Ukrainy?

W debacie wezmą udział:

Piotr Tyma (prezes Związku Ukraińców w Polsce)

Anna Górska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Piotr Pogorzelski (korespondent PR w Kijowie)

Prowadzenie: Tomasz Kułakowski, IAR (autor tego bloga)

00:28, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (3) »
niedziela, 18 stycznia 2009

Rosyjska armia straciła w roku 2008 471 żołnierzy - poinformowało Rosyjskie Ministerstwo Obrony, aż 231 z nich dokonało samobójstwa, to o siedem przypadków własnoręcznego odebrania sobie życia więcej niż w 2007 roku, wedle oficjalnej statystyki.

Według Komitetu Matek Żołnierzy rzeczywista liczba samobójstw w rosyjskiej armii jest znacznie większa niż oficjalnie przyznają wojskowi. O ile według ministerstwa w 2007 roku odebrało sobie życie 226 żołnierzy (w trakcie i poza godzinami służby), o tyle wedle niezależnej organizacji zrzeszającej bliskich żołnierzy - było takich przypadków aż o ponad 50% więcej - dokładnie 341.

Więcej: Lenta, Gazeta Wyborcza Fot. soldatru.ru

23:56, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31