Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje WNP i b.ZSRR - tym zajmujemy się na tym blogu, szczególnie jeśli dotyczy też Polski.

Ciekawostki + śmiesznostki

piątek, 21 sierpnia 2009

Putin i Miedwiediew

Najkrótsza historyjka obrazkowa z dziejów polityki w Rosji ;)

Znalezione na Moronail.net

środa, 01 lipca 2009

Życie w mieście to sztuka przetrwania, reguła numer 1: Biegnij Czuwak, biegnij!

Nowy asfalt kładziono w mieście Czeboksary, w Republice Czuwaskiej.

wtorek, 21 kwietnia 2009

Odnoklassniki - nasza cela

Zacznijmy od tego, że - być może nie wszyscy wiedzą choć o tym pisałem - Rosjanie mają swoją "naszą klasę". Właściwie to mieli ją wcześniej niż my ze wszystkimi tego dobrymi i złymi konsekwencjami. Warto dodać, że ich nasza-klasa jest nawet sporo większa niż nasza nasza-klasa, co oczywiście nie powinno nas wpędzać w kompleksy bo po rosyjsku mówi jednak trochę więcej ludzi niż po polsku. Oto dane wg Alexa.com:

Odnoklassniki.ru vs Nasza-klasa.pl

Odnoklassniki.ru spełniają dokładnie tę samą rolę co u nas nasza-klasa i tak samo jak u nas pączkują w nich coraz to dziwniejsze i bardziej fantazyjne pomysły na internetowy lans. Polski lans warto podejrzeć tutaj, a na rosyjski trafiłem dzięki niezawodnemu serwisowi Fishki.net, publikującemu regularnie różne fotodziwactwa.

Internetowe społecznościówki to w ogóle zjawisko fascynujące, bo zaspokajają naszą wewnętrzną potrzebę kreowania własnego wizerunku i niewątpliwie uzależniają (pozdrawiam mamo ;).

Skoro bowiem użytkownicy odnaleźli swoich kolegów ze szkolnej ławy, potem kolegów tych kolegów, następnie nauczycieli, kuzynów, pociotków, współpracowników byłych i obecnych, a także wszystkie swoje byłe sympatie, oraz  dodali zdjęcie żony, męża, dzieci, domu, kota, psa, oraz chomika zaczęli odczuwać pewne nasycenie.

No właśnie. Co by tu jeszcze wrzucić?

Na doskonały pomysł wpadli Rosjanie, naród bijący jednocześnie dwa światowe rekordy:

we wpadaniu na doskonałe pomysły

w marnowaniu doskonałych pomysłów

...ale to na marginesie. Wpadli więc na świetny pomysł - odnajdźmy kolegów z więzienia. Skazanymi b. ZSRR przecież stoi. O ile w Polsce ich liczba (sięgam po tę opinię) jest kilkukrotnie wyższa (na 100 tys. mieszkańców) niż w cywilizowanej części Europy, o tyle w Rosji siedzi nawet 10 razy więcej ludzi, co przy zestawieniu ze znacznie większą liczbą ludności jest w stanie stworzyć całkiem niezłą galerię... kolegów z celi:

Więcej nie nudzę, voila!

i najtwardszy z twardych złoczyńców (sądząc po minie):

Wszystkie fotki: na fishki.net

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

SVL

Radziecka myśl techniczna obfitowała w różne dziwne wynalazki, inżynierowie najdoskonalszego kraju na kuli ziemskiej nie byli na codzień ograniczeni krępującymi okowami zdrowego rozsądku, czy ekonomicznej efektywności - jak ich zachodni koledzy. Mogli więc bez ograniczeń oddawać swoje niebywałe umiejętności projektom, które dziś nas dziwią.

pamiętacie co to Kaspijski Potwór - ekranoplan?

albo ZIŁ 29061?

to nie wyczerpuje krótkiej listy najdziwniejszych produktów myśli inżynieryjnej XX wieku. Jest jeszcze "ЭР22 SVL", czy też "Pospieszny Wagon-Laboratorium" (скоростной вагон-лаборатория), czyli...

pociąg z napędem odrzutowym:

SVL

Powstała w 1970r. w kalinińskich zakładach wagonowych konstrukcja oparta była na całkiem standardowy wagonie kolejowym z doczepionymi elementami zmniejszającycmi opór powietrza (do 0,252 cX), oraz silnikiem odrzutowym z samolotu Jak-40, takiego jak ten o który wciąż kłócą się polski prezydent z polskim premierem...

O plus/minus takiego:

Wróćmy jednak do bohatera niniejszej notki, czylipociągu odrzutowego SVL

Eksperymentalny pociąg osiągnął w 1972 roku prędkośći maksymalną 249 km na godzinę, co jak na owe czasy było rezulatatem wybornym, właściwie - wciąż jest doskonałym rezultatem co wie każdy kto choć raz podróżował pociągiem na trasie Gdynia - Zakopane.

Tak czy inaczej pomimo osiągania całkiem przyzwoitych prędkości rzeczywista produkcja nie była celem radzieckich inżynierów. W ZSRR raczej nie wierzono w zasadę czas=pieniądz i ta niebywała konstrukcja powstała bez konkretnego planu przyspieszenia dojazdu kolejowego z Moskwy do Władywostoku. W związku z tym wagon SVL spotkał los podobny do ekranoplanu, czyli skończył na cmentarzysku myśli inżynieryjnej.

Trochę szkoda, byłoby fajnie tak sobie wsiąść do pociągu, odrzutowego...

A miało być tak pięknie...

poniedziałek, 16 lutego 2009

Jak widać - Putin to мастер на все руки ;)

środa, 26 listopada 2008

Reklama BMW w Moskwie

Centra polskich miast dawno opanowały reklamy wielkoformatowe i właściwie pomimo protestów mają się całkiem nieźle. Na dobrą sprawę do tych wielkich, kolorowych, podświetlonych płacht reklamowe się przyzwyczailiśmy.

Jak moskwianom udało się przyzwyczaić do widocznej powyżej reklamy BMW - nie mam pojęcia. W ścisłym centrum Moskwy zwisają sobie z miejsca po Hotelu Rossija (dobrze rozpoznaję miejsce?) samochody BMW:

Reklama BMW w Moskwie

Tak żeby nadać tej krótkiej notce odpowiedniej skali jeszcze jedna fotka panoramy Moskwy od strony rzeki:

Reklama BMW w Moskwie

A ja myslałem, że reklama zakrywająca warszawski Dworzec Zachodni jest "duża"...

Pralka Zachodnia

Źródło zdjęć: EnglishRussia, Gazeta Wyborcza

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31