Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje WNP i b.ZSRR - tym zajmujemy się na tym blogu, szczególnie jeśli dotyczy też Polski.

Polityka + gospodarka

poniedziałek, 27 lipca 2009

Jożina z bażin pewnie wszyscy pamiętamy, a ci którzy śledzili doniesienia Wacława Radziwinowicza z Pikałowa wiedzą, że rosyjski premier jedną decyzją połączoną z obsobaczeniem oligarchy Olega Deripaski i kilku urzędników sprawił, że rosyjskie monomiasto - Pikałowo wciąż ma swój zakład pracy.

Wiedzą też, że rosyjski superbohater nie pozwolił na podniesienie cen mięsa, o czym także "Gazeta Wyborcza" pisała.

Wszystko to Władimir Władimirowicz Putin zrobił na życzenie wiernego ludu, którego część jest - niestety - drwiąco niewdzięczna i wykwity swojej niewdzięczności jeszcze publikuje na zagranicznych (czy to przypadek? ;) serwisach z filmikami:

A co oni tam śpiewają? ;) (plus minus, proszę się nie czepiać że rymy niedokładne, albo liczba sylab się nie zgadza - to moja licentia poetica x niedokładność + pośpiech)

1.

W Pikałowie jest fabryka, wryta w pejzaż miasta,

Pracowała tam załoga, spokojna, pracowita,

Lecz kiedy zakład zamknęli, strajki rozpoczęte,

Kto pracę przywróci nam, spokój zwróci pędem?

Ref.

Putin, Putin, w drodze na Pikałowo,

Putin, Putin zrobi nam tu klawo,

Putin, Putin rozprawi się wkrótce,

Putin, Putin, nasz pierwszy minister,

Kto w kryzysie zechce fabryki zamykać,

A ja ja, będzie Putina dostawać

2.

W sklepach drożej dzień za dniem, ceny lecą w niebo,

Ludność walą po kieszeni, zwyczajnie się śmieją,

Cena mięsa w jeden tydzień - dwa razy już drożej,

Jak może tak z mięsem być, kto nam tu pomoże?

Ref.

Putin, Putin, już w supermarkecie,

Putin, Putin, co z akcji wyplecie?

Putin, Putin rozprawi się wkrótce,

Putin, Putin, nasz pierwszy minister,

Kto w kryzysie zechce ceny w górę dać,

A ja ja, będzie Putina dostawać

3.

Nie najważniejszy w kraju, ale to do pewnej pory,

wkrótce i Ciebie i mnie czekają wybory,

Wybór oczywisty jest, będzie w trzeciej strofie,

Wynik będzie fest i rzecz jasna powie:

Ref.

Jożin z bażin, bez żadnego wątpienia,

Jożin z bażin, symbol pokolenia,

Jożin z bażin, wyborem ludności,

Jożin z bażin, życie pełne radości,

Wie to oligarcha, górnik i policjant,

Jożin z bażin to nasz nowy prezydent!

17:44, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (9) »
poniedziałek, 22 czerwca 2009

Michaił Chodorkowski (Mikhail Khodorkovsky)

26. czerwca tego roku swoje piąte urodziny w więzieniu spędzi Michaił Chodorkowski - będzie to dla niego 2069. kolejny dzień za kratami. Niegdysiejszy oligarcha, aktualnie więzień polityczny, będzie mógł "spotkać się" z internautami. W internecie.

Gazeta.ru przeprowadzi "urodzinowy" wywiad z byłym magnatem i współwłaścicielem Jukosu, a pytania w tej nietypowej rozmowie zadadzą internauci. Na wybrane odpowie Michaił Chodorkowski. Swoje pytania można wpisywać tutaj.

23:30, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 czerwca 2009

Rosja PKB

Rosyjski Indeks Produkcji Przemysłowej spadł w maju o 17,1% w ciągu roku rok do roku - poinformował dziś Rosyjski Urząd Statystyczny (RosStat). To rekordowy spadek od czasów zmiany systemu gospodarczego - w 1994r. produkcja obniżyła się w ciągu roku o 18%.

W pierwszym kwartale 2009r. zgodnie z podanymi wcześniej danymi RosStatu także Produkt Krajowy Brutto Federacji Rosyjskiej spadł - o 9,8%. Dane o spadku produkcji w maju wskazują na dalszy spadek PKB w drugim kwartale tego roku.

W trudnej sytuacji są szczególnie firmy z sektora produkcji samochodów, a także wydobywające surowce - w tym gaz. Szczególowe dane w rozbiciu na poszczególne branże i produkty - tutaj.

17:09, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (11) »
wtorek, 09 czerwca 2009

Białoruskie mleko

Rosja wydała Białorusi wojnę mleczną

Od dziś, jak poinformował Giennadij Oniszczenko, szef Rosyjskiego Nadzoru Żywnościowego na terytorium Federacji Rosyjskiej nie wolno sprzedawać właściwie żadnych produktów mlecznych pochodzących z Białorusi. Swoją decyzję umotywował niedostosowaniem tych wyrobów do rosyjskich norm wydanych w grudniu 2008r.

Na opublikowanej dziś liście zakazanych produktów widnieją 593 białoruskie wyroby mleczne. Po decyzji z 6. czerwca w której zabroniono sprzedaży 500 innych wyrobów białoruskich mleczarni oznacza to, że rosyjskie władze całkowicie zabroniły importu mleka i jego przetworów z Białorusi.

Białoruska produkcja stanowi około 4% rosyjskiego rynku przetworów mlecznych, a dla gospodarki białoruskiej jest ważnym produktem eksportowym. Zakaz sprzedaży tych produktów w Rosji może mieć silne negatywne konsekwencje dla całej gospodarki, chociaż jeszcze w poniedziałek białoruscy producenci informowali o normalnym przebiegu eksportu do Rosji.

Źródła: Lenta.ru, Tut.by, Reuters

 


 

Dostęp do rosyjskiego rynku to przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć - taki sygnał po raz kolejny wysyła strona rosyjska. Uznaniowość decyzji administracyjnych pozwala Federacji Rosyjskiej wiązać dostęp do swojego rynku z innymi dziedzinami -  tak jest na rynku surowców o czym przekonało się BP, jabłek i mięsa - co pamiętamy my, a nawet wina - o czym przekonały się Mołdawia i Gruzja. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to tylko wojna handlowa.

21:11, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (6) »
czwartek, 23 kwietnia 2009

Wojsko rosyjskie na przedmieściach Gori

8 miesięcy temu rosyjskie wojska znajdowały się na przedmieściach osetyńskiego miast Gori (zdjęcie powyżej - Fot. Mikhail Metzel AP) udowadniając w potyczce z gruzińskim pospolitym ruszeniem, że wśród ślepców jednooki królem. Udowadniając, że rosyjski Goliat jeszcze raz potrafi udowodnić swoją militarną wyższość nad gruzińskim Dawidem.

O tym co myślę na temat tej wojny pisałem dość emocjonalnie kiedyś i wracać nie zamierzam. Skoro jednak emocje opadły, dzielni wojacy wrócili po swej wojennej młócce do domów pora na podsumowanie na chłodno.

Dokonało go właśnie właśnie rosyjskie Ministerstwo Obrony informując, że musiało niemal podwoić budżet na wypłaty dla żołnierzy bioracych udział w sierpniowej wojnie z Gruzją. Zamiast 2,4 miliarda rubli rosyjski budżet wyasygnuje dzielnym wojakom 4,7 miliarda rubli.

Zwiększenie kwoty jest związane z natarczywym upominaniem się żołnierzy o pełną zapłatę za udział w wojnie. To znaczy właściwie w "operacji zmuszania Gruzji do pokoju". Po decyzji ministerstwa wszyscy biorący udział w tej pokojowej operacji bojowej otrzymają stosowne wyrównania.

No, może prawie wszyscy, oficjalnie: wszyscy minus 66 ofiar po rosyjskiej stronie, to wszystko jest jednak wliczone w koszta...

17:54, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (8) »
piątek, 20 lutego 2009

Rosyjski Departament d/s. Młodzieży postanowił w konwencji teledysku przekonać młodych "niesfornych" Rosjan do swoiście rozumianego "patriotyzmu". W tym celu stworzono klip.

Klip, nie bójmy się wielkich słów, jest wybitny (przynajmniej w swej propagandowej wymowie), szczególnie kiedy straszy młodych Rosjan i wzbudza w nich poczucie winy. Co z arsenału nowożytnej propagandy zastosowali autorzy?

Klip m.in:

- straszy ("marnujecie swoje życie")

- wzbudza poczucie winy (to w wielu miejscach, ale np. "trutnie jesteście, a dziadkowie walczyli")

- wskazuje na wyjątkowość momentu historycznego ("zmiany idą, a wy tu czas marnujecie")

- podkreśla wyjątkowość wspólnoty ("Wielka Rosja, Wielki Naród, Wielkie Bogactwo")

- gra na sentymentalnej nutce (znane obrazy z historii) 

Słowem - bratcy - tu i teraz trzeba się poświęcić dla dobra ojczyzny. "Jednostka niczym, jednostka zerem" powraca w zdigitalizowanej formie:

 

 

Pytania? Na wszystkie pytania młode rosyjskie trutnie i bikiniarze odpowiedź mogą znaleźć w internecie. Władza zadbała.

Co na to trutnie? No nie doceniają niestety. Wolą dbać o własne interesy, nie chcą poświęcać swego życia ojczyźnie, co gorsza - do głowy przychodzi im coraz częściej, że dobro ojczyzny powinno być pochodną ich dobra, a nie na odwrót.

No i - musicie przyznać że to już skandaliczne - nabijają się. Oczywiście, w internecie:

 

 

Nabijają sie też tutaj

Wstydźcie się młodzi Rosjanie! Władza lepiej wie co dla was dobre. A wy tego nie doceniacie...

 

P.S. Za podsunięcie tak smakowitego tematu dziękuję temu Jeżu

18:26, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (15) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 41
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31