Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje WNP i b.ZSRR - tym zajmujemy się na tym blogu, szczególnie jeśli dotyczy też Polski.
wtorek, 09 czerwca 2009

Białoruskie mleko

Rosja wydała Białorusi wojnę mleczną

Od dziś, jak poinformował Giennadij Oniszczenko, szef Rosyjskiego Nadzoru Żywnościowego na terytorium Federacji Rosyjskiej nie wolno sprzedawać właściwie żadnych produktów mlecznych pochodzących z Białorusi. Swoją decyzję umotywował niedostosowaniem tych wyrobów do rosyjskich norm wydanych w grudniu 2008r.

Na opublikowanej dziś liście zakazanych produktów widnieją 593 białoruskie wyroby mleczne. Po decyzji z 6. czerwca w której zabroniono sprzedaży 500 innych wyrobów białoruskich mleczarni oznacza to, że rosyjskie władze całkowicie zabroniły importu mleka i jego przetworów z Białorusi.

Białoruska produkcja stanowi około 4% rosyjskiego rynku przetworów mlecznych, a dla gospodarki białoruskiej jest ważnym produktem eksportowym. Zakaz sprzedaży tych produktów w Rosji może mieć silne negatywne konsekwencje dla całej gospodarki, chociaż jeszcze w poniedziałek białoruscy producenci informowali o normalnym przebiegu eksportu do Rosji.

Źródła: Lenta.ru, Tut.by, Reuters

 


 

Dostęp do rosyjskiego rynku to przywilej, na który trzeba sobie zasłużyć - taki sygnał po raz kolejny wysyła strona rosyjska. Uznaniowość decyzji administracyjnych pozwala Federacji Rosyjskiej wiązać dostęp do swojego rynku z innymi dziedzinami -  tak jest na rynku surowców o czym przekonało się BP, jabłek i mięsa - co pamiętamy my, a nawet wina - o czym przekonały się Mołdawia i Gruzja. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to tylko wojna handlowa.

21:11, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 08 czerwca 2009

''Nowaya Gazeta''

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" otrzymała w Helsinkach nagrodę Free Media Pioneer Award przyznawaną corocznie przez Międzynarodowy Instytut Prasowy (IPI).

Dyrektor IPI David Dadge, który wręczał nagrodę powiedział, że "Nowaja Gazieta", w której od 2000 zabito czterech dziennikarzy, w tym Annę Politkowską, symbolizuje "wolność prasy i prawo dziennikarzy do wykonywania swojego zawodu bez ingerencji władz politycznych lub innych czynników".

Po odebraniu nagrody redaktor naczelny dziennika Dmitrij Muratow zadedykował ją czworgu zabitych dziennikarzy.

Poprosił o upamiętnienie ich minutą ciszy przez 250 uczestników 58. zgromadzenia generalnego IPI, które rozpoczęło się w niedzielę.

Muratow oświadczył, że rosyjscy przywódcy i elity nadal przywiązani są do epoki stalinowskiej. "Chcą rządzić jak robił to (Józef) Stalin i żyć jak (oligarcha Roman) Abramowicz - powiedział. - Zadaniem naszego dziennika jest nadzorowanie tego rządu, kontrolowanie go dla dobra ludzi".

Anna Politkowska pisała m.in. o wojnie w Czeczenii i łamaniu tam praw człowieka. Została zamordowana 7 października 2006 roku w Moskwie

źródło: Wirtualne Media

07:17, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (5) »
środa, 06 maja 2009

Rzadko tu ostatnio zaglądam, brakuje mi trochę czasu. Żałuję, ale kiedyś się poprawię. Tytułem wyjaśnienia - pracuję nad tym czymś poniżej i to dlatego

12:54, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (2) »
niedziela, 03 maja 2009

Stirlitz

3 tysiące dolarów za jedną minutę. 12 odcinków z 1973 roku. Dźwięk Dolby 5.1, 600 osób zaangażowanych w projekt.

Taaak. Rosjanie wciąż kochają swojego Stirlitza. Teraz będą go mogli kochać w kolorze:

 

 

Nowe pokolorowane i porządnie udźwiękowione odcinki "17 mgnień wiosny"wyemituje tuż przed Dniem Zwycięstwa (dla Rosjan to 9. maja) kanał "Rossija".

19:22, michal.gwiazdowski , Kultura
Link Komentarze (2) »
czwartek, 23 kwietnia 2009

Wojsko rosyjskie na przedmieściach Gori

8 miesięcy temu rosyjskie wojska znajdowały się na przedmieściach osetyńskiego miast Gori (zdjęcie powyżej - Fot. Mikhail Metzel AP) udowadniając w potyczce z gruzińskim pospolitym ruszeniem, że wśród ślepców jednooki królem. Udowadniając, że rosyjski Goliat jeszcze raz potrafi udowodnić swoją militarną wyższość nad gruzińskim Dawidem.

O tym co myślę na temat tej wojny pisałem dość emocjonalnie kiedyś i wracać nie zamierzam. Skoro jednak emocje opadły, dzielni wojacy wrócili po swej wojennej młócce do domów pora na podsumowanie na chłodno.

Dokonało go właśnie właśnie rosyjskie Ministerstwo Obrony informując, że musiało niemal podwoić budżet na wypłaty dla żołnierzy bioracych udział w sierpniowej wojnie z Gruzją. Zamiast 2,4 miliarda rubli rosyjski budżet wyasygnuje dzielnym wojakom 4,7 miliarda rubli.

Zwiększenie kwoty jest związane z natarczywym upominaniem się żołnierzy o pełną zapłatę za udział w wojnie. To znaczy właściwie w "operacji zmuszania Gruzji do pokoju". Po decyzji ministerstwa wszyscy biorący udział w tej pokojowej operacji bojowej otrzymają stosowne wyrównania.

No, może prawie wszyscy, oficjalnie: wszyscy minus 66 ofiar po rosyjskiej stronie, to wszystko jest jednak wliczone w koszta...

17:54, michal.gwiazdowski , Polityka + gospodarka
Link Komentarze (8) »
środa, 22 kwietnia 2009

Porsche Cayenne

Ile Porsche Cayenne jeździ po Moskwie? Nie wiem dokładnie, ale biorąc pod uwagę zamiłowanie bogatych Rosjan do samochodów, którymi można zamanifestować stan konta, oraz liczbę osób mogących sobie nataki zbytek pozwolić - jest ich sporo.

Może lepiej zapytać:

ile czarnych Porsche Cayenne może znaleźć się na jednym moskiewskim skrzyżowaniu jednocześnie?

albo jeszcze bardziej:

ile czarnych Porsche Cayenne o niemal identycznych numerach rejestracyjnych może się znaleźć na jednym moskiewskim skrzyżowaniu jednocześnie?

Odpowiedź na poniższym filmiku:

Wyjaśnienie:

Moskiewscy milicjanci chcieli zatrzymać przestępców, którzy napadli na inkasentów (jednego zastrzelili, drugiego ranili), patrol otrzymał informację, że bandyci jadą po Prospekcie Lenina czarnym Porsche Cayenne o numerze rejestracyjnym z cyframi 177. Jak widać czarnych Porsche Cayenne o tablicach rejestracyjnych z cyframi 177 było w pobliżu więcej...

18:26, michal.gwiazdowski , Informacje różne
Link Komentarze (5) »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31