Rosja, Ukraina, Białoruś, kraje WNP i b.ZSRR - tym zajmujemy się na tym blogu, szczególnie jeśli dotyczy też Polski.
czwartek, 27 maja 2010

Rosyjscy deputowani do Dumy dali z siebie wszystko głosując nad ustawą o całkowitym zakazie spożywania alkoholu i prowadzenia samochodu (dotąd granica wynosiła 0.3 promille, odtąd zero).

Nie sam zakaz jest jednak ciekawy, a sposób jego wprowadzenia. Z braków frekwencyjnych (na sali było 88 spośród 450 deputowanych) niektórzy głosowali za nawet dziewięciu swoich kolegów. Statystycznie rzecz ujmując - jeden obecny na sali oddał głos za pięciu nieobecnych. Jak widać na poniższym filmiku wymagało to nie lada zwinności i poświęcenia dla dobra procesu legislacyjnego. I wszystko to w służbie trzeźwości narodu ;)

[oglądać od 0:41]

#t=30m15s
17:13, michal.gwiazdowski
Link Komentarze (5) »
niedziela, 09 maja 2010

Opole - znicze na 9 maja

Mimo nieprzyjmnego, acz na szczęście odosobnionego incydentu w Trójmieście mam wrażenie, że stanęliśmy dziś na wysokości polsko-rosyjskiego zadania. Ten dzień w stosunkach polsko-rosyjskich warto zapamiętać z kilku powodów:

Po pierwsze, polska telewizja pokazała na żywo paradę w Moskwie (chyba po raz pierwszy od ponad 20 lat?).

Po drugie, towarzysząca defiladzie melodia "Świętej Wojny" nie kojarzyła się polskim komentatorom z ulubioną pieśnią Stalina. W ogóle im się nie kojarzyła ze Stalinem.

Po trzecie, po Placu Czerwonym maszerowali polscy żołnierze. I to na samym początku, przed reprezentantami Francji, Wlk. Brytanii i USA.

Po czwarte, w całym kraju zwykli ludzie czcili pamięć poległych w II Wojnie Światowej żołnierzy Armii Czerwonej

Po piąte, w tej atmosferze pojednania nawet prezes PiS przemówił ludzkim głosem "Do przyjaciół Rosjan". Trudno uwierzyć, że to nie jest koniunkturalne zagranie, ale nawet jeśli - trudno mu się będzie z tego gestu kiedykolwiek wycofać.

Co za dzień!

sobota, 08 maja 2010

Parada 9 maja

świetną wizualizację sprzętu wojskowego, który będzie można zobaczyć w trakcie parady święta 9 maja w Moskwie można znaleźć na inosmi.ru

 

Военная техника для парада Победы в Москве

Военная техника для парада Победы в Москве

29/04/2010
127 самолетов и вертолетов, 159 единиц наземной боевой техники примут участие в параде Победы, который пройдет на Красной площади в Москве 9 мая. >>

 

To, co szczególnie zwraca uwagę to daty rozpoczęcia produkcji - poza kilkoma rodzynkami z lat `90 większość paradnego sprzętu pamięta jeszcze czasy Breżniewa, a niektóre nawet Chruszczowa. Tych z lat `90 jest niewiele - a tych z lat putinowskich ledwie kilka. Czyżby więc nie taka ta Rosja była straszna jak ją malują?

Mnie bardzo cieszy to, że w dniu rosyjskiego święta na Placu Czerwonym zobaczymy polskich żołnierzy...

Polacy na Placu Czerwonym - 2010

Więcej zdjęć w serwisie Duży Kadr

 

Tagi: 9 maja
21:05, michal.gwiazdowski
Link Komentarze (5) »
niedziela, 25 kwietnia 2010

Pomnik Czterech Śpiących Żołnierzy w Warszawie

9 maja, w dniu w którym narody b. ZSRR będą świętować 65. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej (reszta obchodzi 8 maja z powodów objaśnionych tutaj) zapalę znicz na symbolicznym grobie żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w Polsce. [fot. Albert Zawada]

Nie będę sam, w założonej na Facebooku grupie osób które zamierzają uczynić podobnie jest obecnie około 200 osób. Dlaczego chcą to zrobić? Organizatorzy akcji wyjaśniają na stronie 9maja.pl:

W uznaniu rosyjskiej solidarności z nami 9 maja zapalmy znicze na cmentarzach żołnierzy radzieckich, na grobach Rosjan, którzy również zginęli daleko od domu, daleko od bliskich. Nie sądźmy zmarłych. Wyraźmy szacunek dla ich pamięci. Niech z szacunku dla pamięci wszystkich, którzy zginęli tragicznie, narodzi się pojednanie między Polską i Rosją.

Te powody są mi bliskie i zbieżne ze słowami Abp. Życińskiego, ale nie wyczerpują całej listy. Nie (tylko) dlatego pójdę zapalić świeczkę na symbolicznym grobie poległych w czasie wojny żołnierzy Armii Czerwonej, żeby się z dzisiejszymi Rosjanami pojednać i zrewanżować za ich zachowanie po 10 kwietnia.

Pójde także dlatego, że upamiętnienie ofiar wojennej zawieruchy, które przyniosły nam oswobodzenie w najstraszniejszej z wojen zwyczajnie się im należy, należy im się nasza wdzięczna symboliczna pamięć za uwolnienie od zagrażającej naszemu istnieniu hitlerowskiej niemieckiej III Rzeszy. Ta pamięć należy im się niezależnie od dobra stosunków polsko-rosyjskich. Należy się bo oddali swoje życie za życie moich dziadków.

I tak, biorę pod uwagę i to, że współudział w napaści na Polskę miał Józef Stalin, tak - wiem i nie kwestionuję tego, że zaraz po wyzwoleniu sowieckie imperium przyniosło nam kolejne zniewolenie.

Nie żołnierze są jednak temu winni. Więc pójdę zapalić ten znicz. Cześć ich pamięci.

środa, 14 kwietnia 2010

Nie sądziłem, że moment w którym nadarzy się szansa na fundamentalną zmianę w relacjach Polaków i Rosjan nadejdzie już teraz. Długo czekałem na taką chwilę, to smutne że pojawiła się dopiero w obliczu tak strasznych okoliczności i tak długo musieliśmy na nią czekać.

Dobrze jednak, że w ogóle tę szansę my - Rosjanie i Polacy - mamy.

To, co jeszcze dwa lata temu wydawało mi się niemożliwe, stało się tydzień temu. Premier Putin jeszcze nigdy nie był tak blisko zrozumienia naszego katyńskiego bólu. Kiedy powiedział 7 kwietnia:

Przywiodła nas tutaj wspólna pamięć, wspólny dług historyczny i wiara w przyszłość.

Dał nam odczuć, że chce rozliczyć tragiczną przeszłość by szukać porozumienia. Nie było żadnych wątpliwości - na naszych oczach działa się historia. Na szczeblu państwowym widzieliśmy szczerą wolę porozumienia.

Jednak rosyjska reakcja na tragiczne wydarzenie 10 kwietnia w oczach wielu Polaków dała budowaniu wzajemnych relacji sposobność znacznie głębszą. Głębszą bo budowaną nie tylko na szczeblu państwowym, ale też na więzi zwykłych Polaków i zwykłych Rosjan.

Mam poczucie, że Rosjanie okazali nam w obliczu strasznej tragedii solidarność dużo głębszą niż my im ledwie dwa tygodnie wcześniej w obliczu tragedii ofiar zamachu na moskiewskie metro. Tak sądzę po wielu nikczemnych komentarzach na forum pod naszymi tekstami. Nie zalinkuję tych komentarzy, nie warto.

Chyba nie zasłużyliśmy na tak zwyczajną, ludzką solidarność ze strony Rosjan, którzy po smoleńskim dramacie tak szczerze okazywali swoje współczucie. Tym bardziej powinniśmy to docenić. I podziękować.

Czy to daje szansę na przełom w naszych relacjach? Tak, idźmy tą drogą. Warto się pojednać.

Nowe otwarcie w stosunkach Polska-Rosja? Bartosz Węglarczyk rozmawia z Adamem Michnikiem

Дорогие друзья,

мы очень благодарны за солидарность, которую вы нам оказали в тот трагический для всех поляков момент.

Не всё между нами и нашими отцами было как должно было быть. Нам не хватало до сих пор воли преодолеть исторические обиды. Слишком много недорозумении выросло на почве нежелания поляков и русских.

Извининяемся и просим прощения - так мы искали взаимопонимания с немцами после второй мировой войны. Пусть и будет таким оразом: друзья, извините за плохое, просим прощения. Спасибо вам за всё.

sobota, 10 kwietnia 2010
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 78
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31